Lobotomia

Portal psychologiczny poruszający tematy z dziedziny psychologii, medycyny, psychiatrii, zdrowia. Lobotomia to również nowości i wiadomości z branży psychologii oraz medycyny.

  • Artykuły
  • Psychologia
  • Wiadomości

Walter J. Freeman

Aby się przekonać, do czego jest zdolny żądny stawy lekarz, wystarczy podarować mu szpikulec do lodu i zapewnić, że cokolwiek z nim zrobi, nie spotka go żadna kara.

walter-freeman

Walter Jackson Freeman II (ur. 14 listopada 1895 w Filadelfii, zm. 31 maja 1972) – amerykański lekarz, neurochirurg specjalizujący się w lobotomii, zwolennik psychochirurgii. W swojej karierze przeprowadził 3500 lobotomii.
Jego ojciec Walter Jackson Freeman był uznanym lekarzem, dziadek William Keen był przewodniczącym American Medical Association i pierwszym amerykańskim neurochirurgiem. Studiował w Yale i na University of Pennsylvania Medical School. Przewodniczący American Association of Neuropathologists w latach 1944-1945, przewodniczący American Board of Psychiatry and Neurology w latach 1946-1947, członek American Psychiatric Association.

Państwowe szpitale były zatłoczonymi, nędznymi magazynami, które zostały miejscem stałego pobytu dla tysięcy ludzi mających niewielkie szanse, by je kiedykolwiek opuścić. Jednym z mających najgorszą sławę był St. Elizabeths Hospital w Waszyngtonie, gdzie Freeman rozpoczął swoja karierę w latach 20. XX wieku. Uderzył go widok 5 tysięcy pacjentów, których życie – mówiąc słowami El-Hai –”zmierzało znikąd donikąd”.

Freeman wierzył, że rozwiązaniem jest radykalna, eksperymentalna procedura, wymyślona przez portugalskiego neurologa Egasa Moniza, któremu w roku 1949 przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Twierdził, że drastyczna operacja mózgu wyleczyła pokaźną liczbę osób z chorobami umysłowymi.

Freeman, spragniony sławy potomek znakomitej rodziny lekarskiej z Filadelfii, rozpoczął eksperymenty i opracował procedurę z użyciem szpikulca do lodu. Jego operacja odcinała płat czołowy od wzgórza, składnicy emocji, miejsca, które zdaniem Freemana było siedliskiem chorób psychicznych.

Przed rozpoczęciem lobotomii dr Walter Freeman aplikował pacjentowi elektrowstrząsy, by go oszołomić. Następnie uczony, nazywany w amerykańskich gazetach chirurgiem ludzkich dusz, brał w dłoń szpikulec do kruszenia lodu. Używał go, bo żadne narzędzie chirurgiczne nie było wystarczająco twarde, aby zmierzyć się z kośćmi ludzkiej czaszki. Dr Freeman wpychał szpikulec w przestrzeń między gałkę oczną a powiekę. Następnie uderzał w rękojeść młotkiem i metalowe ostrze przebijało oczodół, wchodząc do płata czołowego mózgu. Wówczas doktor brał kolejny szpikulec i wbijał w drugie oko pacjenta. O dziwo, przeważnie udawało mu się nie wydłubać przy tym gałki ocznej. Na koniec chwytał za rękojeści i wykonywał koliste ruchy, szatkując na chybił trafił płaty czołowe mózgu nieszczęśnika.

Freeman wykonał tę procedurę u ponad 2900 osób, spośród których najmłodsza miała 4 lata

Wbrew pozorom świat nauki nie uznał Freemana za nowe wcielenie doktora Mengele, lecz za proroka cudownej metody leczenia chorób psychicznych. Tak skutecznej, że wartej Nagrody Nobla.

Dzięki dr. Freemanowi lobotomia stała się jednym z najpopularniejszych zabiegów medycznych w latach 40. i 50. ubiegłego wieku.

Freeman, który zmarł w roku 1972, przeprowadził ostatnią lobotomię w 1967. Jego przywileje w Herrick Hospital w Berkeley (Kalifornia) zostały unieważnione, gdy pacjent zmarł.

W kategorii:Artykuły Tagi:Walter J. Freeman

Definicje

Psychologia to nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Psychologia jako nauka dotyczy ludzi, ale mówi się również o psychologii zwierząt (czyli zoopsychologii), chociaż zachowaniem się zwierząt zajmuje się także dziedzina biologii – etologia.

Psychiatria – jedna z podstawowych specjalizacji medycznych, zajmująca się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne.

Neurologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyszukaj na stronie

Artykuły

Co to jest lobotomia?

Lobotomia w Polsce

Zastosowanie lobotomii

Newsy

Pędząca galaktyka spowodowała gigantyczną kolizję na „międzygalaktycznym skrzyżowaniu”

Siedzący tryb życia szkodzi sercu tak bardzo, że ćwiczenia nie niwelują całkowicie ryzyka

Wilk-zapylacz? Czy duzi mięsożercy mogą być zapylaczami?

Psychologia

Rozpoczęły się konsultacje ws. nowej ustawy o zawodzie psychologa

Syndrom wypalenia zawodowego i metody radzenia sobie z nim

Atopowe zapalenie skóry

Polecane strony

psychologia w sieci

psychologia w sieci

Artykuły

Lobotomia.pl

Lobotomia.pl to portal psychologiczny poruszający tematy z dziedziny psychologii, medycyny, psychiatrii, zdrowia. Lobotomia to również nowości i wiadomości z branży psychologii oraz medycyny.
Kontakt biuro24@lobotomia.pl

Kategorie

  • Artykuły
  • Psychologia
  • Wiadomości

Wyszukaj na stronie

Tagi

abulia António Egas Moniz apatia depresja depresja lękowa Egas Moniz Joseph Kennedy leukotomia lobotomia lobotomia w Polsce medycyna psychologia Rosemary Kennedy schizofrenia The Lobotomist utrata pamięci Waltera J. Freeman Walter Freeman Walter J. Freeman zaburzenia świadomości zdowie zdrowie

Copyright © 2025 · lobotomia.pl