Lobotomia

Portal psychologiczny poruszający tematy z dziedziny psychologii, medycyny, psychiatrii, zdrowia. Lobotomia to również nowości i wiadomości z branży psychologii oraz medycyny.

  • psychiatria
  • neurologia
  • psychologia
  • medycyna
  • zdrowie
  • film

Co to jest lobotomia?

co to jest lobotomia

Lobotomia przedczołowa, inaczej leukotomia, zwana popularnie lobotomią lub lobotomią czołową to zabieg neurochirurgiczny polegający na przecięciu włókien nerwowych łączących czołowe płaty mózgowe ze strukturami międzymózgowia (najczęściej podwzgórzem lub wzgórzem).

Lobotomia to jedna z najbardziej przerażających, dwudziestowiecznych metod leczenia nie była przeprowadzana potajemnie, ale za aprobatą medycznego establishmentu, mediów i opinii publicznej. Prymitywna i niszczycielska, szarpiąca mózg operacja, znana również jako ”operacja szpikulcem do lodu”, przeprowadzona na tysiącach pacjentów psychiatrycznych od połowy lat 30. do lat 60., była zachwalana jako sposób leczenia chorób umysłowych.

Prozaiczna nazwa pochodzi od instrumentu, którego początkowo używano do jej wykonywania: szpikulca do lodu, wyciągniętego z kuchennej szuflady niestrudzonego propagatora tej procedury, Waltera J. Freemana, który w roku 1936 przeprowadził pionierską operację w George Washington University Hospital.

W latach 1935-1960 w Stanach Zjednoczonych wykonano prawie 50 tysięcy zabiegów przecięcia połączeń między płatami czołowymi a wzgórzem. Lobotomia miała być skuteczną terapią zaburzeń psychicznych, w tym depresji, ale w rzeczywistości okazała się tragiczną pomyłką lekarzy, której medycyna powinna się wstydzić.

Państwowe szpitale były zatłoczonymi, nędznymi magazynami, które zostały miejscem stałego pobytu dla tysięcy ludzi mających niewielkie szanse, by je kiedykolwiek opuścić. Jednym z mających najgorszą sławę był St. Elizabeths Hospital w Waszyngtonie, gdzie Freeman rozpoczął swoja karierę w latach 20. XX wieku. Uderzył go widok 5 tysięcy pacjentów, których życie – mówiąc słowami El-Hai –”zmierzało znikąd donikąd”.

Freeman wierzył, że rozwiązaniem jest radykalna, eksperymentalna procedura, wymyślona przez portugalskiego neurologa Egasa Moniza, któremu w roku 1949 przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Twierdził, że drastyczna operacja mózgu wyleczyła pokaźną liczbę osób z chorobami umysłowymi.

Propagatorzy lobotomii mieli nadzieję, że stanie się tak popularna jak wizyty u dentysty i będzie ją można przeprowadzać w każdym domu, bez udziału lekarza specjalisty. Terapia ta stosowana była tak w przypadku ciężkiej schizofrenii jak i niestosownego zainteresowania płcią przeciwną. Czy nawet po prostu niesłuchania się rodziców.

Dzięki dr. Freemanowi lobotomia stała się jednym z najpopularniejszych zabiegów medycznych w latach 40. i 50. ubiegłego wieku. Jednak to nie on ją wynalazł, ale portugalski neurochirurg António Egas Moniz. Dokładnie 75 lat temu mieszkający w Lizbonie naukowiec – wedle Jürgena Thorwalda, autora książki „Kruchy dom duszy” – dobiegał sześćdziesiątki i pomyślał o zdobyciu światowej sławy. Wcześniej stał się znany za sprawą wynalezienia metody obrazowania mózgu przez podanie środka kontrastującego przed prześwietleniem aparatem rentgenowskim. Chciał jednak czegoś więcej niż tylko uznania we własnym środowisku. Doszedł do wniosku, że nic nie wzbudzi takiego zainteresowania, jak znalezienie sposobu na leczenie chorób psychicznych.

Lobotomia przedstawiana jest w hollywoodzkich filmach jako procedura wymagająca poddania pacjenta elektrowstrząsom – w rzeczywistości była to tylko szybka metoda na pozbawienie go przytomności. Dużo straszniejszy przebieg miał jednak zabieg właściwy i wymagał wprowadzenia do oczodołu szpikulca do kruszenia lodu.

We wczesnych latach 60. XX wieku lobotomia wypadła z łask, częściowo z powodu małej skuteczności i katastrofalnych szkód, jakie wyrządzała wielu pacjentom.

W kategorii:lobotomia, neurologia, psychiatria Tagi:António Egas Moniz, leukotomia, lobotomia, Waltera J. Freeman

Definicje

Psychologia to nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Psychologia jako nauka dotyczy ludzi, ale mówi się również o psychologii zwierząt (czyli zoopsychologii), chociaż zachowaniem się zwierząt zajmuje się także dziedzina biologii – etologia.

Psychiatria – jedna z podstawowych specjalizacji medycznych, zajmująca się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne.

Neurologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.

Komentarze

  1. Frght napisał

    7 maja 2018 o 23:11

    Ciekawe

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyszukaj na stronie

Lobotomia

Historia lobotomii

Lobotomia Rosemary Kennedy

Skutki lobotomii

Medycyna

Dwa uśpione rozpowszechnione wirusy mogą wspólnie wywoływać chorobę Alzheimera

Łowili krewetki, wyciągnęli rzeźbę wojownika

Skarby z epoki brązu na bogato wyposażonym cmentarzu na Węgrzech

Psychologia

CBOS: co piąty Polak wykazuje objawy depresji

Polska gościnność od kuchni, czyli jak chętnie otwieramy swoje domy dla innych?

Co to jest trauma?

Polecane strony

psychologia w sieci

psychologia w sieci

Lobotomia

Lobotomia.pl

Lobotomia.pl to portal psychologiczny poruszający tematy z dziedziny psychologii, medycyny, psychiatrii, zdrowia. Lobotomia to również nowości i wiadomości z branży psychologii oraz medycyny.
Kontakt biuro24@lobotomia.pl

Kategorie

  • film
  • lobotomia
  • medycyna
  • neurologia
  • psychiatria
  • psychologia
  • zdrowie

Wyszukaj na stronie

Tagi

abulia António Egas Moniz apatia depresja depresja lękowa Egas Moniz Joseph Kennedy leukotomia lobotomia lobotomia w Polsce medycyna psychologia Rosemary Kennedy schizofrenia The Lobotomist utrata pamięci Waltera J. Freeman Walter Freeman Walter J. Freeman zaburzenia świadomości zdowie zdrowie

Copyright © 2022 · lobotomia.pl